JAK SI "ULEHČIT" CESTOVÁNÍ

Jo tak takhle... to nikdy v životě nevypadá :D
Jednou z věcí, která pro mě po odchodu na vysokou byla těžká, je neustálý cestování, tahání věcí a spaní na dvou místech, i když pořádně nebydlíte ani v jednom z nich. Týdně mi tohle přesouvání zabírá průměrně 6 hodin a i přes to, že miluju jízdy vlakem, může se z toho stát docela otrava. Cestuje s váma totiž dalších 10 vagónů cestujících, máte těžký kufr, prodíráte se davem lidí a bez místenky máte minimální šanci na to si sednout.

Všechno jsem si to představovala trochu jinak. Že přijdu do vlaku, vytáhnu si notebook, naučím se a vyřeším potřebné věci, že ze sebou nebudu nic tahat a že to všechno bude skvělý. Každej druhej víkend jsem chtěla zůstávat na bytě, každej první jsem si plánovala práci tady u nás.

Realita je asi taková, že nakonec jezdím domů každej tejden, protože mi chyběj naši, čistá koupelna a pořádný domácí topení. Směny v práci mám rozházený a minimálně jeden den z víkendu zadrbu na nějaký rodinný oslavě. O víkendech se mi na bytě nechce vařit ani usínat sama v celym bytě. Tak radši obětuju pátky a neděle, abych měla aspoň jeden den v tejdnu klid doma.

Sedim, dokonce u okýnka, a naproti nikdo? Neskutečný.
Věřím, že je tu spousta lidí, kteří to máte podobně, a nehodlám si tu jen stěžovat, jak se to nedá a jak je to otravný. Jsem tu proto, abych s váma sdílela pár věcí, který mi pomáhaj v tom si tahání těžkejch kufrů aspoň trochu ulehčit. A to doslova.

Žijem v materialistický době, jsme obklopení haldama věcí a máme pocit, že nás syslení a nakupování uspokojí. Pravdou je, že je to přesně naopak. Čím míň věcí mám, tím víc se mi zdá, že můžu volněji dejchat, nejsem zavalená bordelem, netrvá mi dva roky všechno uklidit, nekupěj se mi záhadný hromady čehokoliv v šuplících a hlavně toho nemusím tolik tahat. Někdy během gymplu jsem narazila na termín "minimalismus" a od tý doby se snažim redukovat všechny věci, který mě obklopujou a žít tak nějak "udržitelněji".

Šetří mi to čas, nervy a složitý rozhodování, co si s sebou teda vezmu.

Když máte jeden deštník, nemáte na výběr. Prostě ho ve vteřině vezmete a jste ready.

(Pánové prominou) Ale když si ale máte vybrat, jestli si do kufru vezmete černou, červenou, kytkovanou nebo šedou sukni, nakonec stejně skončíte se všema, protože "co kdybych si to rozmyslela", "pro jistotu", "může se hodit" a další a další výmluvy. Abych tyhle "starosti" odbourala, snažila jsem se snížit počet mejch věcí. 

Čím si konkrétně snažím usnadnit moje pravidelný cestování?

UČEBNICE, POZNÁMKY, ŠKOLA
Tady se mi osvědčilo co nejvíc věcí udržovat v digitální formě. I když s sebou taháte noťas (popřípadě externí paměť), pořád mi to přijde lepší, než tahat 3 učebnice, 7 sešitů a noťas k tomu, protože, nalijme si čistýho vína, ten noťas s sebou budete mít tak i tak. Stejně nám většina učitelů doporučovala jejich skripta, který jdou stáhnout ze stránek katedry v pdfku + mám jeden sešit na všechny cvika, ať to jednak nemusím tahat a jednak si ve spěchu nevezmu jinej, než potřebuju.
Taky je dobrý si sáhnout do svědomí a narovinu si říct, jestli se nutně musíte o víkendu učit. Je mi jasný, že někdo toho má moc, ale pro mě je lepší zamakat přes týden a veškerou školu nechat v Olmu, ať mám přes víkend aspoň trochu klid. Pokud nutně musíte brát do vlaku společnost (obzvlášť medici), tak ten zlej pán na Č jde taky sehnat i v pdfku a pár papírů, na který si můžete vypisovat, je asi o třicet kilo lehčí a nezničíte si tím záda nebo kufr.

VĚCI DENNÍ POTŘEBY
Přijde mi na hlavu tahat tam i zpátky kartáček s pastou (i když byly doby, kdy jsem měla jeden doma a jeden v kabelce 24/7), když ničemu nevadí pořídit si dva. Teď si možná říkáte, kde je ten minimalismus, ale jestli mám ten kartáček tahat tam a zpátky a za měsíc ho vyhodit, to radši budu mít dva kartáčky na dvou místech, a oba mi vydrží dvakrát takovou dobu. Když máte prostě něco, u čeho víte, že to spotřebujete, kupte si prostě balíček A a balíček B a každej nechte na jiným místě.

OBLEČENÍ
Původní plán braní domů haldy věcí na vyprání se rozplynul asi po třetí jízdě, kdy můj kufr vážil skoro víc než já. Od tý doby peru v Olmu a i když to není voňavoučký jak od maminky nebo hezky vyžehlený, furt je to lepší než se trápit s těžkym kufrem v přecpaným vlaku.

KOSMETIKA
Doufám, že šílenej trend osmi skříni plnejch tvářenek už máme dávno za náma a slečny si uvědomily, že se sebou nemusej tahat celou drogerku. Nic proti ničemu, ale někdy i jen s řasenkou, jedním stínem a rtěnkou jdou dělat zázraky.

JÍDLO
Asi potvrdí hlavně obyvatelé vesnic a příznivci stravy u babiček. Všechno je domácí, zadarmo a děsně zdravý. Já to dělám tak, že kufr tahám jenom ob týden, ale zato plnej, popřípadě jsem si dovezla věci při stěhování, kdy jsme jeli autem (například ty moje brambory, co vidíte na selfíčkách z chodby). Věci jako sušený domácí jablka ve sklenici, domácí marmelády, zavařeniny nebo karton vajíček vám vydrží, pokud je dobře uskladníte.

VYHNOUT SE FREKVENTOVANEJM ČASŮM
Pátek večer, čtvrtek večer, neděle večer. Zmiňuju to jen tak lehce, protože někdy to prostě nevyjde a nemáte moc na výběr.

BONUS: CO DĚLAT S ČASEM VE VLAKU?
Sen o vyřizování mailů nebo učení se ve vlaku se rozplynul hned při asi druhý jízdě, kdy jsme si nesedli, bylo tam horko a přecpáno, půlka lidí telefonovala a sdělovala svejm blízkejm zpoždění, dva lidi si pouštěli písničky, wifina byla mizerná (nebo žádná) a maminka tam uklidňovala asi pětiletý uřvaný dítě. Jestli v takovým chaosu dokážete zpracovávat informace o sloučeninách s kyslíkem nebo domlouvat schůzky, jste fakt borci. "Udělám to ve vlaku" je pro mě od tý doby sprostý slovo, který se prostě neřiká. Buď si čtu nějakou knížku, poslouchám hudbu, uklízim v mobilu nebo spim. Neplánuju si nic důležitýho a nechávám si tu dobu na to, abych tak trochu vypnula mozek a přestala být ve stresu. Často se tam taky potkáte s nějakou kamarádkou a to jdou pak kyslíkatý sloučeniny do háje, protože drbárna. Proto radim na vlak fakt nespolýhat. A kdyby tu byl nááhodou nějakej vášnivej fanda edukace, tak doporučuju jedině poslouchání nahrávek z přednášek.

Máte ještě nějaký další tipy, jak si ulehčit cestování? :)

Komentáře

  1. Založit si účet na eshopu ČD, nakupovat jízdenky výhradně tam (zadarmo místenka, zadarmo sms servis atd.) a hlavně si tak ušetřit nervy s nákupem osobně! :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. On je ten nákup jízdenky to nejmenší :D Problém pak je, když máš místenku a nemáš šanci se na to místo dostat.

      Vymazat

Okomentovat